Ana Sayfa | Site Ağacı | Arama  
   Ana Sayfa
 


İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü

HALK KÜTÜPHANELERİ

 

Kadın, erkek, her yaşta her düzeyde  ve her meslekten okuyucunun çeşitli konularda hazırlanmış eserlerden ücretsiz ve serbestçe yararlanmasını sağlayan, hizmet verdiği bölgenin  kültürel, sosyal ve teknik alanlarda kalkınmasına yardımcı kaynak oluşturan kurumlardır.

 

Halk Kütüphaneleri, yaş, ırk, cinsiyet, inanç, milliyet, dil ve düşünce farkı gözetmeksizin yediden yetmişe bütün halka hizmet götürmek gibi evrensel bir amaçla hizmet verirler.

 

Halk Kütüphaneleri bu amaca ulaşabilmek için, her türden ve her formattan materyali toplar, düzenler ve hizmete sunar.

KÜTÜPHANEMİZİN TARİHÇESİ

Eskişehir’de ilk kütüphane 1534 yılında inşa edilen tarihi Kurşunlu Camii içinde 1874’dekurulmuştur. İstiklal Savaşı sırasında Yunanlılar tarafından yakılan ve yağmalanan kütüphane, 01.06.1926 tarihinde Eskişehir Valisi olan Cemil Bey tarafından Muhasebe-i Hususiye’ye ait binada tekrar hizmete başlaması sağlanmıştır. 1950 tarihinde Bakanlığımıza bağlanan kütüphanemiz,05.07.1968 tarihinde yeni yapılan binasına taşınmıştır. Kütüphanemiz 2 katlı olup 1350 m2 arsa üzerine inşa edilmiş, 861 m2 kullanım alanına sahip A tipi projedir.

Koleksiyon

Kütüphanemiz kitap, süreli yayın ve eski harfli basma eserlerden oluşan 65.237 adetlik koleksiyona sahiptir.

 

HALK KÜTÜPHANESİNDEN NASIL FAYDALANABİLİRİM?

Gidilecek Bir Yer

Kütüphaneyi kullanmak için kütüphaneye üye olmanız gerekmez. Üye olmanız sadece kitap ödünç almak istediğiniz zaman gereklidir. Herkes kütüphanede oturup, kitap, dergi ve gazete okuyabilir veya sadece sessiz bir ortam bulmak için kütüphaneye gelebilir.

 

Aradığınızı bulamıyorsanız, kütüphane görevlileri size yardımcı olabilirler veya sorunuz varsa cevaplayabilir.

 

Bilgi Bulmak

Halk kütüphaneleri, bilgi almak için gidilebilecek en iyi yerlerdir. Kütüphanedeki kitapları, süreli yayınları ve bilgisayarları kullanarak aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Okuyun, Öğrenin ve Tadını Çıkarın

Eğer halk Kütüphanesine üye olursanız, kitapları ücretsiz ödünç alabilirsiniz.

 

İnterneti kullanmayı öğrenmekle, kütüphaneye giderek internet ortamındaki haberleri öğrenebilir ve başka ülkelerdeki arkadaş ve akrabalarınıza haber gönderebilirsiz. İnterneti kullanmayı bilmiyorsanız kütüphane görevlileri size yardımcı olacaktır.

 

Ben Kütüphaneye Gidemezsem Kütüphane Bana Gelebilir mi?

Eğer siz kütüphaneye biri size yardımcı olmadan tek başınıza gidemiyorsanız veya eviniz kütüphaneye çok uzaksa Gezici Kütüphane Servisi hakkında bilgi alabilir ve size en yakın gezici kütüphane durağını öğrenebilirsiniz.

 

Nasıl Üye Olabilirim?

Kütüphaneye her yaşta üye olabilirsiniz. Üye olmak için kimliğinizle gelmeniz yeterlidir.

 

ESKİŞEHİR İL HALK KÜTÜPHANESİNİN VERDİĞİ HİZMETLER

 

1-Danışma Hizmeti

 

Kütüphane kullanıcılarının bilgi gereksinimlerini karşılayan hizmettir. Ansiklopediler, sözlükler, yıllıklar, mesleki kitaplar ve her türden araştırmaya yönelik yayınların yer aldığı yetişkinlere hizmet veren,  Pazartesi-Cumartesi günleri   8:30 - 22:00 saatleri arası kesintisiz çalışan müracaat bölümünde mevcut kaynaklar doğrultusunda her türlü sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

2-Ödünç Kitap Verme Hizmeti

 

Kütüphane materyallerinin belirli bir süreyle kütüphane dışında yararlanılmak üzere ödünç verilmesi hizmetidir.

 

Roman, hikaye, şiir, kişisel gelişim, sosyoloji, psikoloji, din ve tarih konusundaki kaynaklardan dilediğiniz seçimi yaparak, üye olmak kaydıyla iki hafta süreyle ödünç alabileceğiniz bölümümüz Pazartesi-Cumartesi günleri 8:30 - 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

3-Çocuklara Verilen Hizmetler

 

Çocuklara, kütüphane hizmeti, bağımsız binalarda bulunan “Çocuk Kütüphaneleri” ve kütüphanemiz bünyesindeki “Çocuk Bölümünde” verilmektedir.

 

Okulöncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların araştırma ve okuma ihtiyaçlarına cevap vermek üzere kurulan bölümümüz, üyelerine 2 hafta süreyle ödünç kitap vermektedir. Pazartesi-Cumartesi günleri        8:30 - 22:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

 

4-Gezici Kütüphane Hizmeti

Merkez kütüphanemize uzak semtlere ve köylere belirlenen duraklarda hizmet götürmektedir.

5-Konuşan Kitaplık

Kütüphane hizmetlerimizden  görme engelli vatandaşlatımızın da faydalanması amacıyla kabartma kitap, konuşan kitap denilen kaset, cd gibi materyalin kütüphane içinde ya da ödünç verilerek yapılan hizmettir.

 

6-İnternet Hizmeti

Kütüphane kullanıcılarının, kütüphane kaynaklarından bulamadıkları araştırmalarını, internet ortamından yararlanarak yapmaları amacıyla ücretsiz olarak verdiği hizmettir.

 

7-Eğitici Kültürel Etkinlikler

Kütüphaneye ilgiyi arttırmak, halkı kütüphaneden yararlanmaya yönlendirmek, kütüphaneyi bir kültür odağı olarak görmelerini sağlamak amacıyla; milli bayramlar, anma-kutlama ve kuruluş günlerinde, kitap tanıtma, imza günleri, konferans ve paneller düzenlemektedir.

 

Kişi-kurum ve kuruluşlar kütüphanemizle işbirliği yaparak kendi etkinliklerinde, kütüphanemiz salonlarını da kullanabilmektedir.

 

8-Geçici Koleksiyon Hizmeti

Vatandaşlarımıza daha çok okuma alışkanlığı sağlamak amacıyla insanların belirli zamanlarda, yoğun olarak bulunduğu, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, hastane, cezaevi gibi özel toplulukların yaşadığı yerlerin yöneticilerinin başvurmaları halinde kütüphanemiz geçici bir koleksiyonla hizmet götürmektedir.

 

Halk Kütüphanemizin vermiş olduğu hizmetlerle; sürekli eğitiminizi, mesleki bilgilerinizi, bilimsel ve teknolojik bilgilerinizi, sosyal ve kültürel yapınızı geliştirebilirsiniz.

 

Bugünkü programınızda Halk Kütüphanesine gitmek ve bilgi merkeziyle tanışmak yer alsın!

Kendinize bilgi yatırımı yapın ve güçlü olun!

 

ÖDÜNÇ VERME

·         Eskişehir’de yaşayan herkes, kütüphaneye üye olarak, ödünç verme hizmetlerinden yararlanabilir.
·         Bu hizmetten yararlanabilmek için, kullanıcıların kimlik ya da eş değer belgeleri ile Danışma Birimine başvurmaları yeterlidir.
·         Danışma kaynakları, süreli yayınlar,  ödünç verilmez. Sadece kütüphane içinde kullanılabilir
·         16 yaş üzeri yetişkinler, Bir defada 3 kitabı, 15 gün süreyle ödünç alıp,  2 kez uzatabilir.

        6-16 yaş arası çocuklar ise ,Bir defada 5 kitabı,15 gün süreyle ödünç alıp 2 kez uzatabilirler

ÜYELİK
·         Üye olmak için, Nüfus cüzdanıyla ya da eşdeğer belge ile Danışma bölümüne başvurulmalıdır.
·         Kişiye özel, “Üyelik formu” eksiksiz doldurularak, imzalanmalı, form üzerinde ki kişisel bilgiler değiştikçe, kütüphane bilgilendirilmelidir.

UZATMA 

 
Uzatma işlemlerini, kütüphaneye gelerek ya da telefon ederek de  yapılabilir. 
  Kitaplar gecikmişse, uzatma işlemi ancak, kitaplar kütüphaneye getirilerek yaptırılabilir. 
 Kullanıcı, yeni iade tarihi konusunda bilgilendirilir. 
Eskişehir dışından gelen kullanıcılar kütüphane kaynaklarından kütüphane içerisinde yararlanabilirler.
 İl Halk Kütüphanesi  Müdürlüğü İletişim:

Adres                     : Reşadiye Cad. No:16 Eskişehir
Telefon & Faks   : 0 (222)230 17 53 – 0 (222) 230 13 69
Web                       :
http://www.eskisehirkutup.gov.tr/
E- Posta                 : kutuphane26@kultur.gov.tr

 

 

 

 


  

Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 7522 kez gösterilmiştir.